Ako naučiť psa nosiť náhubok
5. mája 2016
Darovanie 2% z dane
5. mája 2016

Ako si vybrať šteňa

Ako si vybrať šteňa

Výber šteňaťa nie je ani zďaleka taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá

Výber šteňaťa nie je ani zďaleka taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Určite už máte predstavu o tom, aký by mal byť váš pes v dospelosti.

Potrebujete strážneho psa alebo psa vhodného k deťom? Podľa toho si treba vyberať plemeno a primeranú povahu. Strážny pes by mal byť väčšieho vzrastu a mal by byť nedôverčivý k cudzím ľuďom. Dobrý strážny pes nemusí byť zaručene to najväčšie šteňa z vrhu. Ak chcete mať dobrého spoločníka alebo chcete kúpiť psa k deťom, tak je treba si vybrať kľudnejšiu povahu. Ďalšia otázka pri výbere je, či si kúpiť psa s PP – preukaz pôvodu alebo bez neho. PP vám zaručí, že budete vlastniť naozaj plemeno psa, ktoré ste si vybrali a zaručí vám aj niektoré povahové vlastnosti.

Pri výbere šteňaťa nie je dôležité iba samotné šteňa, ale aj jeho rodičia a prostredie v ktorom žije. Okrem toho, že sa vám pes páči, treba poznať a zaujímať sa aj o zdravotný stav jeho predkov, pretože z dôvodu šľachtenia a príbuzenskej plemenitby sa vyskytli aj niektoré nežiaduce dedičné ochorenia a vady, ktoré by v prípade, že by ste chceli psa vystavovať a uchovniť boli vylučujúce. Sú to najmä DBK / displázia bedrových kĺbov /, chýbajúce zuby, hluchota, náchylnosť na rôzne kožné ochorenia alebo iné exteriérové vady. Aj šteňatá musia byť zdravé. Mali by byť čulé, zvedavé, hravé a musia dobre prijímať potravu. Nemali by byť bojazlivé a utiahnuté. Vyvarujte sa veľkochovateľom! Ľudia, ktorý produkujú veľký počet šteniat niekoľkých plemien psov, nie sú vždy zárukou serióznosti. Väčšinou tu ide iba o kvantitu a nie o kvalitu. Sú plemená psov, ktoré stoja desaťtisíce a mala by tomu zodpovedať aj kvalita vrhu. Existuje niečo ako zmluva o kúpe psa, kde je zakotvená aj možnosť vrátenia šteňaťa, prípadne peňazí ak šteňa uhynie do určitej doby alebo ak sa do určitého veku vyskytnú niektoré vrodené, prípadne vývojové vady. Takúto zmluvu by som odporučil mať hlavne pri plemenách, ktoré stáli nemálo peňazí. Ak by mal chovateľ problém s vami takúto zmluvu uzatvoriť, môžete mať dôvodné podozrenie, že ste natrafili na neseriózneho chovateľa.

 

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *