Starostlivosť o šteňa
7. mája 2016
Veľká Ida DogFestival 2016
21. júla 2016

Cestovanie so psom

Cestovanie so psom

Každý majiteľ psa musí občas odísť z domu – napríklad na dovolenku, na návštevu priateľov rodiny, do nemocnice alebo na služobnú cestu. Bude teda musieť zariadiť, aby sa mu o psa niekto postaral. Podľa okolností si môžete vybrať z niekoľkých možností:
* psí hotel alebo penzión
* rodina, priatelia, susedia
* opatrovateľ domácich zvierat
* vziať psa so sebou

 

Psie hotely a penzióny
Informácie o týchto zariadeniach získate napríklad od veterinára alebo iných majiteľov psov. Zvolený objekt najprv navštívte, aby ste sa presvedčili, že sa tam o vášho psa dobre postarajú. Váš pes musí mať platný očkovací preukaz. Preukaz si vezmite so sebou, budú ho chcieť vidieť. Ak má váš pes nejaké zvláštne potreby alebo problémy, informujte o tom personál.

Opatrovateľ
Ak máte viac zvierat, odporúča sa využiť služby opatrovateľa. Opatrovateľ bude u vás bývať alebo podľa dohody dochádzať, takže bude navyše postarané aj o bezpečnosť vášho domu alebo bytu. Vaši zvierací miláčikovia zostanú v prostredí, ktoré dobre poznajú. Použite zavedenú agentúru, ktorá svojich zamestancov dobre preverí a ponúka poistenie pre prípad nehody.
Pre opatrovateľa zanechajte doma pred odchodom tiet informácie:
>> vaše telefónne číslo a číslo vášho veterinára pre prípad núdze
>> napíšte, čím psa kŕmite koľko potravy a kedy dostáva, nakúpte dostatok krmiva na celé obdobie vašej neprítomnosti
>> napíšte, či váš pes dostáva lieky a opíšte všetky potrebné podrobnosti
>> čo možno so psom robiť – v starostlivosti i zaobchádzaní
>> mapu a trvanie bezpečných prechádzok v okolí (ak je potrebné)

So psom na dovolenku
Ak budete chcieť na dovolenku vziať psa so sebou, musíte ho najprv privyknúť na cestovanie. Ak cestujete hromadnou dopravou, zistite si prepravné predpisy. Ak cestujete autom, pre psa je najbezpečnejšia špeciálna prepravka. Musí byť dosť veľká na to, aby sa v nej mohol postaviť, ľahnúť si a obrátiť sa.
Počas cesty často zastavujte a odpočívajte. Nikdy nenechávajte psa v aute bez dozoru, najmä keď je teplé počasie.

So psom do zahraničia
Dnes sa cestovanie so psom do zahraničia riadi predovšetkým nariadením Európskej únie o pohybe psov, mačiek a fretiek medzi štátmi EU. Toto nariadenie vymedzuje aj pravidlá pre cesty do tretích krajín a návrat z nich. Na cestovanie si musíte u veterinára zaobstarať platný pas pre malé zvieratá (PET PASSPORT). Podmienkou jeho vystavenia je predovšetkým preukázané označenie, najlepšie mikročipom. Mikročip musí zodpovedať medzinárodnej norme ISO 11784. Dobré je, keď kód mikročipu obsahuje tzv. country code, t.j. kód krajiny, kde bol kód uvedený do prevádzky a kde je registrovaný. Veľmi to uľahčí prípadné vyhľadávanie pri strate alebo zabehnutí. Vďaka Pets Travel Scheme (PETS) je ľahšie už aj cestovanie do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Keďže tento projekt je celkom nový, pravidlá sa ešte menia. Pred každou cestou si radšej overte, aké očkovanie, identifikácia a ošetrenie proti parazitom budú potrebné. Presvedčte sa, že máte so sebou správne dokumenty, že pes bol očkovaný a ošetrený proti parazitom v danej lehote a je opatrený schváleným identifikačným mikročipom, aby sa predišlo zmätkom pri vstupe do jednotlivých krajín a pri odchode z nich.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *