Starostlivosť o psa
5. mája 2016
Cestovanie so psom mimo štátov EU
5. mája 2016

Háranie a gravidita u feny

Háranie a gravidita u feny

Obdobie, kedy fenka začne prvýkrát hárať a ďalšie pokračovani hárania

Obdobie, kedy fenka začne prvýkrát hárať je podmienené viacerými faktormi. Podiela sa na tom plemeno psa, výživa, prostredie v ktorom žije, zdravotný stav a takisto aj psychický stav. Prvé háranie by sa malo objaviť do konca prvého roku života feny. Bežný interval hárania je 2x/rok (zvyčajne na jar a na jeseň).

Malé plemená verzus veľké plemená

Vo všeobecnosti platí, že malé plemená psov začínajú hárať skôr. U nich sa  prvé háranie môže objaviť už vo veku 5 mesiacov, zatiaľ čo u veľkých plemien psov je to zvyčajne vo veku 8-12 mesiacov (krajné hodnoty sú 5-24 mesiacov).

Prvé háranie hovorí o tom, že fena pohlavne dospela, avšak pohlavná dospelosť nie je totožná s dospelosťou fyzickou (chovateľskou). To znamená, že po prvom háraní určite nie je vhodný čas na prvé krytie a šteniatka, na to je vhodné obdobie po druhom až treťom háraní. Vtedy je skutočne fena aj fyzicky dospelá a teda nastáva vhodný čas na prípadné prvé šteniatka.

 

Priebeh hárania u feny

Pohlavný cyklus u feny je rozdelený na 4 fázy. Z nich prvé dve –  proestrus a estrus sa spolu nazývajú háranie. Iba tieto dve fázy sa prejavujú navonok a sú viditeľné aj pre majiteľa.

Háranie (proestrus + estrus) trvá zvyčajne 2-3 týždne. Prvé 2 hárania u feny majú neštandardný priebeh a zvyčajne aj dĺžku, môžu niekedy trvať aj 6 týždňov.

Príznaky hárania u feny

Na začiatku hárania (proestrus) sa objavuje krvavý výtok z vulvy, ktorý má fena obvykle cca týždeň (krajné hodnoty sú 2-28 dní). Vulva je výrazne zväčšená, opuchnutá, feny začínajú byť atraktívne pre psy, sú neposlušné, nekľudné, odmietajú potravu, viacej pijú a močia.

Zhruba po týždni a viac sa charakter výtoku mení z krvavého na žltooranžový až slamovožltý, ktorý je riedky a je už v menšom množstve. Táto fáza (estrus) trvá zvyčajne 5-9 dní (krajné hodnoty sú 3-21 dní). Fena je vtedy veľmi atraktívna pre psy, dokonca ich sama vyhľadáva a keď na ňu  vyskočí pes, drží s chvostom odtiahnutým nabok.

Najvyššie riziko, že by fena mohla byť nechtiac úspešne nakrytá je 10-14 dní od začiatku samotného hárania. Keď fena dohára akýkoľvek výtok z pohlavných orgánoch ustane, vulva sa opäť zmenší a nadobudne pôvodnú veľkosť.

Gravidita u feny

Gravidita u feny trvá priemerne 63 dní (krajné hodnoty sú 58-71 dní). Gravidita sa dá diagnostikovať u feny najskôr od 21. dňa gravidity, spoľahlivejšie od 28. dňa ultrazvukom, od 45.dňa aj rentgenologicky. Vtedy sú už osifikované kosti u mláďať, čiže je možné presne spočítať, koľko mládať vlastne fena čaká.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *