Mená pre psov
5. mája 2016
Zmyslové orgány psa
5. mája 2016

Socializácia a výchova šteňaťa

Socializácia a výchova šteňaťa

Veľmi dôležitá časť pri správnej výchove psa a jeho reakciách k iným psom

Všetky psovité šelmy sú spoločenské zvieratá. Vo volnej prírode žijú v skupinách kde funguje určitá hierarchia a každé zviera vie na ktorú priečku patrí. Spoločne lovia, žerú, oddychujú, odchovávajú mláďatá.
Šteňatá sa už od útleho veku učia rozpoznávať rôzne signály dospelých jedincov, ktorými medzi sebou komunikujú. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj hra šteniat pri ktorej sa rozvíja psychika šteňaťa a aj ich motorika. Pojem socializácia v praxi znamená uvedenie šteňaťa do reálneho života a spoznávania podnetov s ktorými sa nevyhnutne bude stretávať počas jeho celého života. Mnoho ľudí robí chybu, keď sa snažia svoje šteniatko nezmyselne chrániť pred každou novou situáciou. Dokonca aj pred takou, ktorá pre šteňa nie je nebezpečná. Napríklad keď človek venčí svoje šteňa a zbadá ako sa k nemu valí dospelý pes. Reakcia mnohých ľudí je taká, že vezmú šteňa do náručia a utekajú rýchlo preč. Týmto spôsobom sa u šteňaťa výrazne znižuje možnosť druhovej komunikácie, čo sa môže v dospelom veku psa prejaviť strachom alebo agresivitou voči iným zvieratám. Tým že šteňa nemá možnosť byť v komunite iných psov, nemá ani veľmi šancu naučiť sa rozpoznávať určité signály, ktoré budú pre neho počas jeho života veľmi dôležité. Počul som už aj o prípadoch, keď si ľudia kúpili napríklad čivavu a vôbec s ňou nechodili von. Venčila sa na balkóne a špiniť chodila do krabice s pieskom pre mačky. Predstavte si že sa vám narodí dieťa a vy sa odsťahujete niekam na samotu. Žiadne návštevy k vám nebudú chodiť, nebudete mať televízor a ani rádio. Vaše dieťa dovŕši 25 rokov a vy ho vezmete do mesta kde sa navyše hovorí inou rečou a chcete od neho nech sa presadí ako osamostatní. Skôr asi skončí na psychiatrii, ako na stoličke generálneho riaditeľa SPP. Presne toto sa udeje s vašim psom, ak mu odoberiete možnosť spoznávať čo najviac vecí a situácií práve v šteňacom veku.

Výchova šteňaťa je so socializáciou úzko spojená. Vychovávať šteňa je potrebné hneď od prvého dňa, ako si ho priveziete od chovateľa. Je potrebné určiť svojmu šteniatku miesto, kde bude oddychovať a kde bude dostávať potravu. V prvom rade je potrebné, aby ste si so šteňaťom vytvorili dobrý vzťah a ono sa vám v neskoršom veku odmení svojou poslušnosťou a oddanosťou. Šteňatá psov sú veľmi hravé a vy máte jedinečnú možnosť jeho hravosť využiť vo svoj prospech. Tým, že budete venovať hre so šteňaťom veľa času predídete problému s privolaním. Vždy bude hra s vami šteňaťu prednejšia, ako utekanie za inými ľuďmi, alebo psami.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *