Ako začať stopovať
5. mája 2016
Háranie a gravidita u feny
5. mája 2016

Starostlivosť o psa

Starostlivosť o psa

Starostlivosť o psa sa začína prvým dňom po jeho narodení. Je nutné, aby mala fena, ktorá má šteniatka, dostatočný prísun výživnej potravy. Tak sa potom cez mlieko, ktorým kojí svoje šteniatka, im dostávajú živiny a tie podporujú dobrý rast a posilujú imunitu šteniat.

Po pár týždňoch sú úž šteňatá schopné žrať tuhšiu potravu a tak ich okrem kojenia treba aj prikrmovať. Postupne sa potom šteňatá odstavia od matky a žerú už iba stravu ktorú im dáva chovateľ. Pri odbere šteňaťa od chovateľa je vhodné kŕmiť tou istou značkou krmiva, prípadne postupne prejsť na krmivo ktorým budete kŕmiť vy. Nebudem sa tu rozpisovať o značkách a kvalite krmiva, pretože je krmív nespočetné množstvo. Niektoré kvalitnejšie, iné menej kvalitné. Ja osobne niesom veľmi zástancom komerčného granulovaného krmiva a svojim psom stravu pripravujem z mäsa, vnútorností, zeleniny, cestovín, ryže a.t.ď. A kŕmim aj surovým mäsom. Šteňatá do 5 mesiacov je dobré kŕmiť 3 – 5 krát denne, psy od pol roka 2 – 3 krát denne a dospelé jedince 1 krát, najlepšie 2 krát za deň. Kŕmiť psa je vhodné až po vychádzke! Je dôležité na to myslieť a dodržiavať toto pravidlo hlavne pri veľkých plemenách. Tie sú náchylné na torziu žalúdka. Je to vlastne otočenie žalúdka. Psovi sa potom v žalúdku tvoria nebezpečné plyny a nemajú kade unikať. Ak takúto torziu nespozorujete dostatočne skoro, zviera vám môže uhynúť za niekoľko hodín.

Kŕmením sa ale starostlivosť o Vášho psa ani zďaleka nekončí. Je treba sa starať aj o srsť. Pravidelne vyčesávať a zbavovať psa starej srsti. To platí hlavne pre plemená s dlhšou srsťou. Pri výmene srsti to znamená pravidelne 2 – 3 krát za týždeň. Kúpanie psa šampónom tiež netreba veľmi preháňať, pretože srsť psa má samočistiacu schopnosť. Samozrejme, že len do určitej miery. Pokožka psa vylučuje mazivo, ktoré chráni srsť aj kožu psa. Pri veľmi častom používaní šampónu sa mazivo stráca a psy môžu mať potom problémy s kožnými chorobami. A verte mi, že s kožnými chorobami sa veľmi ťažko bojuje. Liečba je zdĺhavá a aj finančne náročná.

 

Ďalej je pre psa veľmi dôležitý pohyb. V dnešnej dobe DBK “displázia bedrových kĺbov” je to nevyhnutné. Celú kostru psa držia po kope svaly a šľachy a tie musia byť dostatočne silné, aby kostru udržali. Psa treba zaťažiť v dostatočnej miere. Primerane veku psa, ale nesmie sa to preháňať. Príliš veľkým zaťažením môžete psovi ublížiť. Ani obezita psovi na zdraví veľmi nepridá. Trpia kĺby, chrbtica, svalstvo a aj psychika psa. Je nutné pravidelne chodiť k veterinárovi na očkovanie proti besnote. To Vám ukladá zákon! Pravidelne raz za rok. Pes vám dá najavo svojim neobvyklým správaním, že niečo nie je v poriadku. Správa sa apaticky, neprijíma potravu, tekutiny, často zvracia, často močí alebo má niekoľko dní pretrvávajúcu hnačku. Často sa svojho psa dotýkajte a hlaďte ho po celom tele. Také dotyky veľmi dobre vplývajú na psychiku psa a tiež veľmi rýchlo spozorujete prípadné anatomické zmeny, ktoré by mohli mať priami vplyv na zdravie vášho psa. Ak spozorujete na svojom psovi niektoré z vyššie uvedených príznakov, je vhodné zájsť na veterinu.

Takže v skratke. Je treba zabezpečiť svojmu psovi dobrú stravu, starať sa pravidelne o srsť, kontrolovať uši, oči, stolicu, zabezpečiť psovi dostatok pohybu, chodiť pravidelne na preočkovanie proti besnote a iným nebezpečným chorobám. Dobrú masáž kožucha, si váš pes tiež s pôžitkom vychutná. Prajem vám aj vášmu štvornohému zverencovi pevné zdravie.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *