Porozumenie psom a reč psieho tela
5. mája 2016
Normy správania
5. mája 2016

Význam hry

Význam hry

Prečo je dôležitá hra so šteňaťom a psom

Mláďatá sa formou hier učia zručnostiam, bez ktorých by sa v dospelosti neobišli: učia sa loviť, komunikovať s príslušníkmi vlastného druhu či brániť sa proti nepriateľovi… Hra má v živote šteňaťa nenahraditeľnú úlohu, ovplyvňuje jeho fyzický aj psychický vývoj.

 

Spoločné hry šteňaťa s majiteľom
upevňujú vzájomný vzťah a schopnosť porozumieť si. Hra tiež rozvíja prirodzené vlohy šteňaťa. Formou hry sa dajú zvládnuť prvé kroky vo výcviku (napr. aportovanie obľúbených hračiek, ťahanie sa o peška). Vymyslite pre svojho psíka čo najviac zábavných činností – hádžte mu loptičku, preťahujte sa o povraz, naháňajte sa spolu. Dávajte ale pozor, aby šteňa neprejavovalo voči vám nadmernú agresiu. Ak sa to stane, ihneď hru prerušte.

Hry s inými šteňatami a dospelými psami
sú pre šteniatko rovnako dôležité. Učí sa pritom správať a “hovoriť” ako správny pes. Brať svoje šteňa do náruče vždy, keď sa na obzore objaví cudzí pes, je veľká chyba. Psík, ktorý v období dospievania nemal možnosť kontaktu s inými psami, je často zdrojom konfliktov a nedorozumení – jednoducho sa “nedohodne”.

Psi sa na rozdiel od svojich divých príbuzných radi hrajú aj v dospelosti. Odborníci toto správanie vysvetľujú tak, že pes sa nemusí starať o zháňanie potravy a tak vlastne zostáva po celý život v roli svorkového šteňaťa. Podporujte hravosť svojho psa! Hra je spoľahlivý prostriedok na to, aby zostal psychicky aktívny a čulý až do vysokého veku.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *